Egy kisebb szünet után, valami igazán érdekessel tértem vissza hozzátok. Tartós tesztre kaptam egy Samsung 900X3A notebookot. Nem kisebb dologra szánták, mint riválist állítani a világ legvékonyabb laptopjának a MacBook AIR-nek. Utóbbi diadalmenete mostanában ismét erőre kapott, újabb frissítés után. Erős az ellenfél, lássuk meg tudja-e szorongatni a Samsung az ellenfelét.
Csomagolás
Kézhez kerülése után az volt az első gondolatom, hogy na végre! Erre vártam mióta. Végre egy olyan Samsung laptop, ami nem csak jól néz ki, hanem tényleg stílust sugároz magából. Már a doboza sem átlagos, szép szövet borításos, benne lapul maga a készülék, pár iromány és egy töltőkábel.
Imádtam a dobozát
Külső
A dobozból kiszedve, nagy meglepetés fogadott ismét: kellemesen hideg volt a felső borítása. Első ránézéskor műanyagnak véltem, de újbóli megvizsgálás után eszméletem fel, hogy alumínium házat kapott. Pontosabban: "dúralumíniumot", ami elvileg kétszer olyan erős mint az alu, fő felhasználása területe pedig a katonai repülők és speciális felszerelések. No, közel sem egy unibody váz, mégis jó érzés volt, hogy a világ másik felén sem felejtették el, miből kell jó gépet készíteni. A kijelző hátlapja, illetve a billentyűzet körül, szép feketében pompázott. Az alján a már megszokott műanyagot használtak. Kicsit sajnáltam, de talán nem fog szőrszálakat égetni hosszabb ölbevétel után sem.
Dúralumínium
Pehelykönnyű, 1.31kg. Bár nehezebb mint a rivális, de így is volt olyan nap, hogy benne felejtettem a táskámba és észre sem vettem azt, egész napos mászkálás közben. Tényleg "ultra-hordozható" kategória. Legvastagabb 16.3, míg legvékonyabb pontján mindössze 15.9 mm!
Nagyon vékony
Érdekes, világos színű csíkot tettek a gép oldalára, összecsukott állapotban szép ívet ír le, egyetlen hátránya, hogy használat közben engem többször megvágott. Biztos idővel lekopik az éle, ezt azért átgondolhatták volna jobban is.
Elölről
Oldalról
A csatlakozási pontokat érdekes módon oldották meg, a gép két oldalán kinyitható "szárnyak" vannak, amiben foglalnak helyet a csatlakozók. Csukott állapotban beleolvadnak a formába, de valahogy a 3 forintos műanyag érzése jutott eszembe, főleg a ferde USB csatlakozó láttán. Remélem ez csak ezt a gépet érintette. Csatlakozókból, mérete ellenére, nincs hiány:
- 1 x USB 2.0
- 1 x USB 3.0
- MicroSD kártyaolvasó
- HDMI kimenet
- Fülhallgató kimenet, bemenet
- RJ45 (LAN) amihez adnak átalakítót is a dobozban
Az áramellátásról gondoskodó kábelt a készülék bal oldalán, a távolabbi sarokba helyezték el, tökéletes helyen. Észrevétlen, nem akadályozza a további csatlakozók behelyezését, mint az AIR esetében. Az adapterbe építették a hálózati csatlakozót, így a 2-3 méteres kábel könnyen mozgatható, nincs középen felesleges "nehezék".
Kábeleken túl, helyet kapott egy 'n'-es WiFi, és egy Bluetooth 3.0. Egyikre sincs panasz, teszik a dolguk.
Képernyője 13.3 col, LED HD. Maximális felbontása 1366 x 768, (16:9-es arány). Legnagyobb fényerővel a szabadban is élvezhető.
Hatalmas plusz pont az óriási méretű, több ujjat, sőt gesztusokat kezelő touchpad. Natív támogatást nyújt a kétujjas scrollhoz, zoomhoz. Nagyszerű érzés volt használni, nem volt szükségem külső egérre.
A billentyűzet elfogadható volt, picit azért mozgott, ami zavaró lehet. Itt a külön pontot a háttérvilágítás adta, ami zseniálisan használhatóvá tette az esti órákban való gépelést. Ráadásul mindezt állítható fényerővel. Következő gépem vásárlásakor ez kritérium lesz, annyira használható.
Van beépített kamera, annyira jól álcázva, hogy el is felejtettem kipróbálni! :)
Részletes specifikáció itt.
Belső
A legkisebb modellhez volt szerencsém, de nem volt okom panaszra:
- Intel® Core™ i5 Processzor 2467M (1,6 GHz, 3 MB L3 Cache)
- Intel® HD Graphics 3000 grafikus processzor (osztott memóriás)
- 4 GB DDR3 memória 1333 MHz (4 GB x 1, 1 foglalatos)
- 128 GB SSD
Pozitív itt is az alapból beépített SSD, amivel tényleg sokkal gyorsabban működik az előre telepített Windows 7. Helyszűke várható, cloud szolgáltatások nélkül, bár utóbbi nélkül már nehezen tudnám elképzelni a munkám, így ez sem jelentett problémát nálam.
Az akkumulátorára nagyon büszkék lehetnek, a 7 órás becsült üzemidő valóban 7 óra közeli folyamatos használat (netezés, szövegszerkesztés) mellett. Videózás jobban szívja a telepet, játékra nem igazán használható az integrált grafikus kártya miatt. Kipróbáltam mennyit bír minimum fényerővel, altatás nélkül, folyamatos üzemkész állapotban. Meglepődtem, de több mint 9 órát! Egy egész munkanapot végigvilágított mellettem, 0 használat mellett. A 6 cellás, Lítium Polimer aksik, megszolgálják. Remek érzés elvinni magammal, a töltője pedig valahol otthon a szekrény mélyén...
Ár
A készülék legnagyobb hátrányát az árában érzem. Magyarországon kb. 369 990 forint körül került forgalomba a legkisebb modell, nagyobb SSD-vel, több memóriával is kapható, jelentős plusz befizetés ellenében.
Összehasonlítva a 13 hüvelykes AIR-rel, ami szinte megegyező alkatrészekkel szerelt, 389 990 forintot kérnek. Ez 5%-os árbeli eltérést jelent a Samsung javára. Azonban elég borsos az összeg ahhoz, hogy ezt szinte semminek érezzük.
Értékelés
A Samsung nagyon jó úton halad, hogy minden téren szorongassa a riválisát. Telefonok piacán látszik, a Galaxy S II, valóban elkezdte kifogni a szelet az Apple vitorlájából, ott szemmel látható, mit jelent a 25%-os árkülönbség. Szemben a tablet piacon, még nagyon a lemaradások, mind árban, mind készülékben. Várhatóan jobb eladást produkálnak majd a jövő év elejére ígért 4 magos Samsung táblagépek, tehát itt is a második generáció az, ami igazán versenyképes lehet.
Meg merem kockáztatni, hogy ilyen árazással csak szűkebb kört fognak elérni a 9-es széria ezen darabjával, illetve ez valójában csak szárnypróbálgatás, a prémium kategóriás ultrakönnyű notebookok piacán.
Kíváncsian várom a jövőévi, frissített verziót, ahhoz nagyobb reményeket fűzök. Az elkövetkezendő sikereit, a piaci résnek köszönheti, miszerint ilyen árkategóriában nincs hordozhatónak mondható vetélytárs (windows környezetben). Meglátásom szerint, magas költségvetésű cégek fognak ebből vásárolni, sokat utazó üzletembereiknek.
Mérges parasztok
Összefoglalva
Azt mondanám, ha valóban szükségem lenne egy új notebookra ezt választanám, de csak 200-300e forint körüli áron. Ebben szerepet foglalt az is, hogy az általam elképzelt árkategóriában, nincs igazi alternatívája.
A készüléket köszönöm a Samsungnak. Bővebb, részletesebb leírást itt találtok a tesztelt termékről.
Tetszett a bejegyzésem? Kövess Facebook-on, vagy Twitter-en.